ویندوز11 ، جدیدترین سیستم عامل ویندوز مایکروسافت است. این نسخه از ویندوز با اینکه فعلاً به صورت نهایی و پایدار ارائه نشده است. اما شما می‌توانید در حال حاضر آن را به صورت پیش نمایش تجربه کنید. در حال، مسئله‌ای جدی در مورد امنیت کاربران علاقه مند به ویندوز ١١ پیش آمده است. بر اساس گزارشات مختلف، نسخه فیک ویندوز ١١ در حال انتشار است. این نسخه‌ها، دارای بدافزارهایی هستنند که به دستگاه کاربران آسیب می‌رسانند!

نسخه جعلی ویندوز 11 ، همراه با بدافزار ارائه می‌شود!

ا پیش از این مطالب زیادی را در مورد سیستم عامل Windows 11 گفته شده است. این سیستم عامل، حدود ١ ماه پیش توسط مایکروسافت رونمایی شد. تغییرات جذاب این نسخه و رایگان بودن آن، سبب شدند تا طرفداران زیادی به Windows 11 توجه کنند.

به گزارش Gizchina، پیش از انتشار رسمی ویندوز ١١، نسخه‌های غیر واقعی و جعلی آن وجود داشتند. در ادامه، متأسفانه برخی از این نسخه‌های فیک از Windows 11 ISO از منابع غیر رسمی و کم اعتبار بارگیری شده‌اند. به همین ترتیب، خطراتی در این نسخه‌ها نهفته است. بر اساس گزارشات منتشر شده، پکیج‌های نصب نسخه‌های جعلی و غیر واقعی ویندوز ١١، اغلب دارای تروجان‌ها و ویروس‌ها هستند. به عنوان مثال، گفته می‌شود که یک فایل با عنوان پکیج نصب 86307_windows 11 build 21996.1 x64 بارگیری شده است، حاوی چنین فایل‌های خطرناکی است. حجم این بسته‌ها، حدود ١.٧۵ گیگابایت می‌باشد. این حجم، معقولانه به نظر می‌رسد. اما در این پکیج‌ها خبری از ویندوز ١١ نیست. بلکه آن‌ها شامل یک فایل DLL با سیلی از اطلاعات بی فایده و ویروس‌ها هستند.

با باز کردن و اجرا شدن این فایل، نصب کننده فایل‌ها اجرا می‌شود. تا به اینجا، خبری از مورد مشکوک نیست و کاربر متوجه نسخه تقلبی ویندوز ١١ نمی‌شود. اما در نهایت، هدف اصلی این فایل بارگیری و راه اندازی یک سری فایل مخرب دیگر است. حتی فایل نصبی دوم موجود در این پکیج، در حین نصب با یک هشدار امنیتی کاربران را مطلع می‌کند که این فایل، مشکوک است و باید بررسی شود. اما اغلب کاربران، با سهل انگاری این هشدار را رد می‌کنند و مراحل نصب فایل‌های مخرب را ادامه می‌دهند. در نهایت، عنوان نسخه فیک ویندوز ١١، ظاهراً “86307_windows 11 build 21996.1 x64 downloader + activation” می‌باشد. این عنوان، در همان نصب کننده فایل‌ها به نمایش در می‌آید. در صورتی که شما توافق نامه را بپذیرید و فایل‌های مورد اشاره را نصب کنید، برنامه‌های مخرب مختلفی بر روی دستگاه شما نصب می‌شوند.

گفته می‌شود که حدود ١٠٠ اقدام به آلودگی را در فایل‌های مخرب مذکور یافت شده است. به همین ترتیب، اگر این خطر را جدی نگیرید احتمالاً باید با امنیت خود خداحافظی کنید! بخش عمده‌ای از این بدافزارها، اقدام به بارگیری و نصب برنامه‌های دیگر می‌کنند. به همین ترتیب، رایانه شخصی شما تحت سلطه این بدافزارها قرار خواهد گرفت. البته توجه داشته باشید که تمام موارد موجود در این فایل‌ها، بد افزار نیستند. بلکه برخی از آن‌ها، به نمایش تبلیغات آزار دهنده می‌پردازند. به همین دلیل، نمی‌توان آن‌ها را جزو ویروس‌ها و تروجان‌ها طبقه بندی کرد. اما در موارد مهم‌تر، تروجان‌هایی در پکیج نصب نسخه فیک ویندوز ١١ وجود دارند که اطلاعات و سوابق شما را به سرقت می‌برند!

از آن جایی که مایکروسافت ویندوز ١١ را به صورت رایگان ارائه می‌دهد، منطقی نیست که از مراجع غیر معتبر این سیستم عامل را دریافت کنید. بلکه پیشنهاد می‌شود با پیوستن به پروژه Windows Insider، از این نسخه به طور بی خطر بهره مند شوید. شما تنها در چند قدم می‌توانید این کار را انجام دهید. کافی است تا به تب Update And Security در بخش تنظیمات ویندوز ١٠ بروید و به Windows Insider Plan مراجعه کنید. البته رایانه شخصی شما می‌بایست از موارد خواسته شده برخوردار باشد تا شرایط لازم برای نصب این سیستم عامل را داشته باشد.

در انتها، پیشنهاد می‌کنیم تا به هر منبعی برای نصب ویندوز ١١ اعتماد نکنید. چرا که بسیاری از آن‌ها با ارائه تروجان‌ها و بدافزارهای مختتلف، می‌توانند به اطلاعات مهم شما آسیب بزنند و یا آنها را بدزدند . بنابراین، پیشنهاد می‌شود تا به این منابع اعتماد نکنید. در صورتی که چنین فایل‌هایی را بارگیری کرده‌اید، با بررسی عنوان آن مطمئن شوید که نسخه جعلی ویندوز ١١ را بارگیری نکرده باشید. اگر چنین فایلی را شناسایی کردید آن را به سرعت حذف کنید.

منبع : ترنجی