آفیس 2021 آخرین نسخه از مجموعه مایکروسافت آفیس است که احتمالاً بیشتر از سایر برنامه‌های کاربردی در جهان استفاده می‌شود.برنامه آفیس ۲۰۲۱ دارای ویژگی‌ها و ابزارهای جدید است و پس از ارتقاء به این نسخه‌ 2021، می‌توانید به سرعت به انجام کارها و پروژه‌های خود بازگردید. به عنوان مثال، آفیس 2021 با Microsoft Teams همگام‌سازی شده است و ترجمه فوری زبان‌های خارجی را به Outlook ارائه می‌دهد.


اورجینال باشید ، لایسنس آفیس 2021 اورجینال


ویژگی‌های مهم آفیس 2021 زیاد است و تعداد زیادی از آن‌ها را هم تحت ابر (cloud) یا آنلاین می‌توان استفاده کرد که البته مشترکین آفیس 365 طی دو سال گذشته شاهد افزودن تدریجی این ویژگی‌ها بوده‌اند.

بررسی آفیس 2021 نشان می‌دهد، اکسل همیشه از هر برنامه‌ی دیگری در سرعت و قدرت برتری داشته است. زمانی که با شیت‌های بزرگ و پیچیده کار می‌کنید، آفیس 2021 کمی سریع‌تر از آفیس 2019 به نظر می‌رسد، اما دلیل اصلی دریافت نسخه جدید، مجموعه ویژگی‌های توسعه یافته آن است. در این مقاله قصد داریم به چند ویژگی مهم در اکسل 2021 اشاره کنیم که بسیار مهم و کاربردی هستند.

1- تابع XLOOKUP :

تابع XLOOKUP در واقع نسخه پیشرفته و انعطاف‌پذیر از تابع VLOOKUP است که محدودیت‌های زیادی داشت اما الان بسیار کاربردی‌تر شده است .
این تابع جدید و مبتکرانه در محدوه افقی و عمودی جستجو می‌کند و دسترسی به یک مقدار از آرایه بزرگی از داده‌ها را آسان می‌کند. در واقع می‌تواند به جای یک مقدار، یک ستون یا یک ردیف از داده را بازگرداند. همچنین از Wildcards ( ؟ * ) هم پشتیبانی می‌کند . برای مثال، ممکن است ستونی داشته باشید که نمادهای سهام را فهرست می‌کند و ستون دیگری که قیمت‌های فعلی همان سهام را نگهداری کند. می‌توانید به هر جای دیگری از شیت خود بروید و یک سلول را به عنوان سلولی که می‌توانید نماد سهام را تایپ کنید، اختصاص دهید و سلول دیگری را به‌عنوان سلولی که قیمت سهامی را که تایپ کرده‌اید نشان می‌دهد اختصاص دهید. (این سلول دوم جایی است که در آن فرمول XLOOKUP ایجاد می‌کنید.) حالت اسپین هم دارد که می‌تواند چند سلول را به صورت همزمان پر کند.

2- تابع XMATCH :

مطمئنا جستجو و پیدا کردن یک مورد خاص، زمانی که با یک شیت اطلاعاتی با تعداد سطرها یا ستون‌های زیاد مواجه هستید، کار مشکلی است. به این منظور اغلب از روش‌های مرتب‌سازی یا دسته‌بندی برای تفکیک گروه‌ها استفاده کرده و به این ترتیب سرعت جستجو را افزایش می‌دهند. توجه داشته باشید که در اینجا منظورمان جستجو با هدف دسترسی به یک مورد از اطلاعات (سطر یا ستون) شیت است و هرگز از جستجو با ابزار FIND یا SEARCH اکسل، صحبت نمی‌کنیم. تابع XMATCH یک جستجو را انجام می‌دهد و موقعیت مورد جستجو را در محدوده‌های عمودی یا افقی بر‌می‌گرداند. این تابع یک جانشین قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر برای عملکرد MATCH است. XMATCH از تطابق تقریبی و دقیق، جستجوی معکوس ( جستجو از آخر به اول )، و حروف Wildcards (* ?) پشتیبانی می‌کند. این تابع دو ورودی اختصاصی دارد برای اینکه نوع جستجو و ترتیب جستجو در یک محدوده را بتوانیم تعیین کنیم.

3- تابع LET

فرض کنید در یک فرمول یک بخش چندین بار تکرار شده است یا می‌خواهیم درصدی از چیزی را دائماً چک کنیم که اگر اعداد مختلفی بود برای شرکت‌های مختلفی در نظر بگیریم. با تابع LET می‌توانیم چک کردن درصد مورد نظر و بخش تکراری فرمول را یک بار بنویسیم و چندین بار از آن استفاده کنیم. به طور مثال می‌خواهیم x^3+4x+2 را محاسبه کنیم؛ در این عبارت 3 بار x ذکر شده است. در فرمول‌نویسی عادی 3 بار باید برای ‏x مقدار یا آدرس‌دهی کنیم. با تابع LET می‌توان یک بار مقداری را به اسم x تعریف کنیم و در جاهای دیگر آن را صدا بزنیم و مقداری که خواسته شده جایگزین می‌شود.

4- آرایه‌های Dynamic

در اکسل توابعی وجود دارند که می‌توانند خروجی‌های چندگانه و پویا خلق کنند. ویژگی جدید و فوق العاده 2021 dynamic array است که به شما این امکان را می‌دهد فرمولی را در سلول اول جدول ایجاد کنید که داده‌ها را از تمام ردیف‌های جدول برمی‌گرداند، مهم نیست چند ردیف دارد، بنابراین لازم نیست از قبل بدانید که چند ردیف جدول را شامل خواهد شد. این ویژگی یک ویژگی جالب و کمتر شناخته شده از نسخه‌های قبلی را گسترش می‌دهد که می‌توان با دو ستون شروع کرد، یکی شامل نام‌ها، دیگری حاوی نام خانوادگی، و به طور خودکار یک ستون جدید ایجاد کرد که نام و نام خانوادگی را به نام‌های کامل ترکیب می‌کند. فرض کنید لیستی از فروش‌ها داریم و حالا می‌خواهیم مشتریانی که در این جدول به آن‌ها فروش صورت گرفته را در جای دیگری بدون تکرار داشته باشیم. در این حالت به راحتی می‌توان با تابع filter یا با تابع uniqe این مشتری‌ها را یا جدا کنیم یا یونیک کنیم و یا با تابع sort مشتریان را مرتب کنیم.

5- Color Picker

ویژگی دیگر در مورد کالر پیکر است که در اکسل و یا در کل آفیس خیلی بهتر شده است و کد رنگ HEX و امکانات بیشتری نیز به آن اضافه شده است.

6- Sketched style Outline

ویژگی بعدی Sketched style Outline است. شکلی که در اکسل جدید و یا به طور کل در آفیس 2021 می‌کشید؛ حاشیه‌های آن را می‌توانید هنری‌تر و گرافیکی‌تر کنید و از حالت یک‌دست، صاف و خشکی که دارد خارج کنید.

علاوه بر موارد گفته شده ویژگی‌های قابل توجه دیگری نیز وجود دارند، به طور مثال برای shared workbooks، امکانی برای ایجاد یک نمای صفحه سفارشی وجود دارد که فقط داده‌هایی را که می‌خواهید با آن کار کنید نمایش داده می‌شوند، در حالی که سایر افرادی که همزمان روی همان صفحه کار می‌کنند می‌توانند نماهای سفارشی خود را داشته باشند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید تنها یک قسمت از یک مجموعه داده را نمایش دهید در حالی که شخص دیگری که روی همان برگه کار می‌کند، بخش متفاوتی را نمایش دهد.


محصولات مایکروسافت را اورجینال استفاده کنید ، آفیس اورجینال با اطمینان خریداری کنید .