مایکروسافت از تاریخ 10 ژانویه (20 دی 1401)، دیگر آپدیت‌های امنیتی جدیدی برای ویندوز 7 و ویندوز 8.1 منتشر نخواهد کرد و به پشتیبانی فنی از این دو سیستم‌عامل پایان خواهد داد و کاربران این دو نسخه از ویندوز فقط یک هفته‌ فرصت دارند نسبت به به‌روزرسانی کامپیوتر خود اقدام کنند. علاوه‌براین باید اشاره کنیم مایکروسافت اج ۱۰۹، آخرین نسخه‌ی این مرورگر است که از سیستم‌عامل‌های مذکور پشتیبانی می‌کند.


لایسنس ویندوز 7 اورجینال


البته عدم دسترسی به نسخه‌های جدید اج، تنها مشکلی نیست که ویندوز ۷ و ویندوز ۸٫۱ با آن مواجه شده‌اند. به‌نوشته‌ی ورج، گوگل در ماه اکتبر اعلام کرد مرورگر کروم از تاریخ هفتم فوریه ۲۰۲۳ از ویندوز 7 و 8.1 پشتیبانی نخواهد کرد. اگرچه امکان استفاده از این دو مرورگر روی سیستم‌عامل‌های مورداشاره وجود دارد اما کاربران دیگر قابلیت‌های جدید و وصله‌های امنیتی را دریافت نخواهند کرد. علاوه‌براین پشتیبانی از WebView2 که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد محتوای مبتنی‌بر وب را در برنامه‌های خود جاسازی کنند، از ۱۰ ژانویه پایان خواهد یافت.

مهلت یک‌هفته‌ای مایکروسافت برای افرادی که همچنان از کامپیوترهای مجهز به ویندوز ۷ استفاده می‌کنند بسیار کوتاه به‌نظر می‌رسد. درحال‌حاضر حدود ۱۰۰ میلیون دستگاه از این سیستم‌عامل استفاده می‌کنند که باید در بازه‌ی زمانی اعلام‌شده، نسبت به به‌رورزسانی آن اقدام کنند. نظرسنجی Lansweeper از ۲۷ میلیون دستگاه ویندوزی که در اکتبر سال گذشته انجام شد، نشان داد تعداد کامپیوترهای شخصی مجهز به ویندوز ۷، XP یا ویندوز ۸ بیشتر از تعداد رایانه‌هایی است که ویندوز ۱۱ را اجرا می‌کنند.

به‌هرحال، مایکروسافت از مدتی قبل بارها به کاربران هشدار داد تا سیستم‌عامل خود را به‌روزرسانی کنند. این شرکت اولین‌بار درسال ۲۰۲۰ به پشتیبانی رسمی از ویندوز ۷ پایان داد و درحال‌حاضر به‌روزرسانی‌های جدید این سیستم‌عامل فقط برای افرادی ارائه می‌شود که هزینه‌ای برای پشتیبانی سه‌ساله از وصله‌های امنیتی پرداخت کرده‌اند.

اگر همچنان از ویندوز ۷ یا ۸٫۱ استفاده می‌کنید، احتمالاً اکنون بهترین زمان برای ارتقا به ویندوز ۱۰ یا ۱۱ است. اگر امکان انجام این‌کار را ندارید، مایکروسافت توصیه می‌کند تا قبل‌از ۱۰ ژانویه، کامپیوتر خود را ارتقا دهید تا از بروز هرگونه مشکل امنیتی احتمالی، جلوگیری شود.

منبع : زومیت


لایسنس ویندوز اورجینال