نسخه‌ی سبک ویندوز 11 موسوم‌‌به Tiny11 اکنون فقط به هشت گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌ساری نیاز دارد و روی سیستم‌هایی با رم دو گیگابایت نیز اجرا می‌شود.


لایسنس ویندوز 11 پرو – اورجینال باشید


ویندوز 95 پس‌ از نصب کمتر از 100مگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی اشغال می‌کرد. اکنون نصب ویندوز ۱۱ به حدود ۲۰ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز دارد. شکی نیست که نرم‌افزارها با پیشرفت‌ فناوری به داده‌های بیشتری نیاز دارد اما بسیاری اعتقاد دارند ویندوز افزایش 20 هزار درصدی اندازه‌ی نصب را در طول 28 سال عمر خود توجیه نکرده است. اکنون یک توسعه‌دهنده‌ی خلاق، نسخه‌ی سفارشی ویندوز ۱۱ را با منتشر کرده است که حجم آن ۵۰ درصد نسبت به نسخه‌ی اصلی کاهش یافته است.

NTDEV اخیراً نسخه‌ای از ویندوز ۱۱ را با نام Tiny11 منتشر کرده است که فقط به هشت گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز دارد و روی کامپیوترهایی که از دو گیگابایت رم بهره می‌برند نیز اجرا می‌شود. این نسخه همچنان پیش‌نیازهای نصب ویندوز ۱۱ را حذف می‌کند. البته مزیت‌های این نسخه به‌معنی حذف برخی قابلیت‌ها است.

به گزارش تِک‌اسپات، نسخه‌ی کامپکت ویندوز ۱۱ براساس به‌روزرسانی 22H2 ویندوز ۱۱ پرو و به‌صورت فایل ISO در Archive.org ارائه می‌شود. حجم فایل دانلودی این نسخه حدود سه گیگابایت است، درحالی‌که حجم فایل نسخه‌ی اصلی به ۵٫۱ گیگابایت می‌رسد.

نسخه‌ی سبک‌ترشده‌ی ویندوز ۱۱ شامل مواردی ضروری مثل نرم‌افزار دسترسی، ماشین‌حساب، نوت‌پد و برنامه‌ی Paint است. این سیستم‌عامل همچنین امکان دسترسی به فروشگاه مایکروسافت را دراختیار کاربران قرار می‌دهد و بنابراین می‌توان نرم‌افزارهای موردنیاز را روی آن نصب کرد. نسخه‌ی کامپکت ویندوز 11 به‌طور پیش‌فرض از حساب‌های محلی پشتیبانی می‌کند اما می‌توان با حساب‌های آنلاین نیز از آن استفاده کرد.

NTDEV می‌گوید Tiny11 خدمات‌پذیر نیست اما می‌تواند دات‌نت، درایورها و موارد امنیتی را ازطریق بخش به‌روزرسانی دریافت کند.

NTDEV به کاربرانی که نگران خطرات امنیتی نسخه‌ی سفارشی ویندوز ۱۱ هستند اطمینان می‌دهد که Tiny11 هیچ کد یا ابزاری غیر از منابع مایکروسافت ندارد. بااین‌حال، افرادی که نگران حریم خصوصی هستند نباید آن را نصب کنند.

هدف Tiny11 گسترش دامنه‌ی سیستم‌هایی است که می‌توانند به ویندوز ۱۱ دسترسی داشته باشند. این نسخه‌ی سفارشی می‌تواند روی هر سیستمی که توانایی اجرای ویندوز ۱۰ را دارد نصب شود و حتی امکان بوت دوگانه را ارائه می‌دهد. به‌عبارت دیگر می‌توانید این سیستم‌عامل را در کنار ویندوز ۱۰ روی کامیپوتر خود نصب و در صورت نیاز از هر نسخه‌ای که تمایل دارید استفاده کنید.

ویندوز ۱۱ به‌دلیل پیش‌نیازهای سخت‌گیرانه‌ی سخت‌افزاری ازجمله پردازنده یا الزامات ماژول TPM، از سوی بسیاری از کاربران موردانتقاد قرار گرفت. درواقع مایکروسافت اعلام کرده است برای استفاده از این سیستم‌عامل باید حداقل از پردازنده‌ی نسل هشتم اینتل یا AMD Zen Plus استفاده کنید. سیستم‌های پشتیبانی‌نشده امکان اجرای ویندوز ۱۱ را ندارند اما از مدتی قبل راهکارهایی برای دور زدن این پیش‌نیازها ارائه شده است و حالا Tiny11 نیز به‌طور پیش‌فرض این الزامات را حذف می‌کند.

جدیدترین آمارهای ارائه‌شده از سوی StatCounter نشان می‌دهد سهم ویندوز 11 اکنون به حدود 20 درصد رسیده است و این یعنی از هر پنج کامپیوتر شخصی ویندوزی، یک دستگاه این سیستم‌عامل را اجرا می‌کند. سهم ویندوز ۱۱ همچنان در حال افزایش است اما تا این‌ لحظه هنوز اختلاف زیادی با ویندوز ۱۰ (با سهم ۷۰ درصدی) دارد.

منبع : زومیت