زمانی که مایکروسافت برای اولین‌بار ویندوز 11 را منتشر کرد، یکی از ویژگی‌های مورد انتظار آن، یعنی پشتیبانی از برنامه‌های اندرویدی بدون نیاز به شبیه‌ساز همراه با آن عرضه نشد. پس از انجام آزمایش‌های گسترده، زیرسیستم ویندوز برای اندروید (WSA)، مبتنی بر اندروید 12 اوایل پاییز امسال در دسترس قرار گرفت. حالا به‌نظر می‌رسد این سیستم برای پشتیبانی از اندروید 13 آماده می‌شود؛ زیرا در کانال بتا برای آزمایش‌کنندگان در دسترس قرار گرفته است.

قابلیت‌های نسخه جدید زیرسیستم ویندوز 11

مایکروسافت بی‌سروصدا به‌روزرسانی اندروید 13 را در کانال بتا برای زیرسیستم ویندوز 11 منتشر کرده است. در GitHub برخی از تغییراتی که کاربران می‌توانند از این به‌روزرسانی انتظار داشته باشند، توضیح داده شده است که به شرح زیر هستند:

  • اضافه‌شدن یک دستور جدید برای خاموش‌کردن WSA برای اتوماسیون (wsaclient.exe /shutdown)
  • 50 درصد زمان بوت سریع‌تر در رایانه‌های بدون دیسک چرخان
  • بهبود ورودی کلیک‌های ماوس
  • پایداری بهتر کلیپ‌بورد
  • بهبود در تغییر اندازه برنامه
  • ارتقا به فناوری پل اینتل برای اندروید 13

البته حتی در نسخه جدید، برخی دردسرهای قدیمی WSA مانند قابلیت دسترسی محدود به داده‌های جغرافیایی و مجموعه نه‌چندان جامع اپلیکیشن‌های اپ استور آمازون باقی می‌مانند. همچنین دسترسی به نسخه بتای جدید نیز کمی پیچیده است و اینسایدرها باید با استفاده از حساب مایکروسافت خود در برنامه جداگانه WSA Preview ثبت‌نام کنند و سپس تا یک هفته منتظر بمانند تا فروشگاه اپ استور آمازون آن‌ها (منتشر‌شده از طریق استور مایکروسافت) با ویژگی‌های جدید به‌روز شود.

مایکروسافت هنوز اعلام نکرده است که WSA مبتنی بر اندروید 13 چه زمانی در کانال پایدار در دسترس دستگاه‌های مجهز به ویندوز 11 قرار خواهد گرفت. از آنجایی که آزمایش نسخه بتای آن به‌تازگی شروع شده است، می‌توان انتظار داشت که عرضه گسترده‌تر آن حداقل چند هفته طول بکشد.

منبع : دیجیاتو


لایسنس اورجینال ویندوز 11 – سیستم عامل خود را اورجینال کنید