نسخه جدید مایکروسافت دیفندر در آپدیت ویندوز 10 20H2 ظاهرا مشکلات زیادی را برای برخی از کاربران به وجود آورده است. بعضی از کاربران از مصرف بیش از حد حافظه خبر داده‌اند و برخی می‌گویند در هنگام ورود به سیستم با یک صفحه سیاه روبرو می‌شوند.

به گزارش وب‌سایت Borncity که ادعا کرده است از یک ماه قبل این مشکل را زیر نظر گرفته، Microsoft Defender for Endpoint در ویندوز 10 20H2 مشکلاتی را به وجود آورده است. فهرست این مشکلات از قرار زیر است:

  • مصرف بسیار زیاد حافظه
  • نمایش صفحه سیاه پس از ورود به سیستم (به مدت دو دقیقه یا بیشتر)
  • ناتوانی در باز کردن ورد 2016 یا نسخه‌های جدیدتر یا تاخیر زیاد در باز کردن این نرم‌افزارها
  • تاخیر زیاد Windows Event Viewer در نمایش رخدادها

باگ Microsoft Defender قبلا هم وجود داشت
مصرف زیاد حافظه احتمالا به خاطر باگی در نشت حافظه رخ داده است. این مشکل ظاهرا چندان جدید نیست و مایکروسافت قبلا هم یک بار آن را برطرف کرده بود. این شرکت می‌گوید مشکل نشت حافظه از بیلد 1.363.177.0 آغاز و بعدا حل شده بود. اما این باگ حالا دوباره برگشته و احتمالا راهکار قبلی برای برطرف‌سازی آن کافی نبوده است.

در حال حاضر اگر با این مشکل روبرو هستید، باید بدانید که منشأ باگ احتمالا پروسه Antimalware Service Executable است و گاهی اوقات با غیرفعال کردن قابلیت Real-time Protection می‌توانید مشکل را حل کنید.

ویندوز دیفندر به عنوان یکی از بهترین آنتی ویروس‌های ویندوز 10 و 11 معرفی شده. موسسه آلمانی AV-TEST در آزمایشی اعلام کرده بود که این برنامه در آزمون‌ها امتیاز کامل را دریافت کرده و عملکردی مشابه مک آفی و آواست داشته است. با این حال، نرم‌افزار امنیتی ویندوز همواره باگ‌های مختلفی داشته که برای برخی کاربران مشکل‌ساز بوده است. مایکروسافت اوایل سال 2021 بالاخره یک آسیب‌پذیری امنیتی 12 ساله را در ویندوز دیفندر برطرف کرد.

منبع : ترنجی