بسیاری از کاربران با وجود گسترش آنتی‌ویروس‌های رایگان، تمایلی به خرید آنتی ویروس اورجینال ندارند و آن را هزینه اضافه میدانند ، اما برخی از کاربران خرید یک آنتی ویروس اورجینال را یک سرمایه گذاری امنیتی برای اطلاعات خود می دانند . در این مقاله قصد داریم آنتی‌ویروس‌های رایگان و پولی را از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار دهیم تا در نهایت تصمیم بگیرید که انتخاب کدام یک مناسب تر است .

تفاوت‌های اصلی بین آنتی‌ویروس رایگان و آنتی‌ویروس پولی

سال‌هاست در مورد اینکه آنتی‌ویروس رایگان یا پولی کدام نوع بهتر است، بحث می‌شود. با این حال، با وجود بسیاری از برنامه‌های آنتی‌ویروس موجود در بازار، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است می‌تواند چالش برانگیز باشد. بین آنتی‌ویروس‌های رایگان و آنتی‌ویروس‌های پولی چند تفاوت عمده وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های امنیتی آنتی‌ویروس

اول از همه باید اشاره کنیم که برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان معمولاً از ویژگی‌های امنیتی کمتری نسبت به نسخه‌های پولی و اشتراکی برخوردار هستند. همچنین ممکن است این نوع از آنتی‌ویروس‌ها محافظت چندانی در برابر تهدیدات آنلاین ارائه ندهند.

در مقابل، آنتی‌ویروس‌های پولی معمولاً ویژگی‌هایی مانند حفاظت همه‌جانبه، کنترل‌های والدین، سرویس VPN، فضای ذخیره‌سازی ابری، مدیریت رمز عبور و موارد دیگر را ارائه می‌دهند. همه‌ی این‌ها به این معنی است که در مجموع آنتی‌ویروس‌های اشتراکی یا پولی ویژگی‌های امنیتی بیشتری دارند و خیال شما را از بابت محافظت کلی و واقعی از سیستم شما راحت می‌کنند.

بروزرسانی آنتی‌ویروس

یکی دیگر از تفاوت‌های آنتی‌ویروس رایگان و پولی، موضوع ارائه‌ی بروزرسانی است. ارائه‌دهندگان آنتی‌ویروس‌های رایگان ممکن است نرم‌افزارهای خود را به اندازه نسخه‌های پولی به‌روزرسانی نکنند. متأسفانه، این موضوع به این معنی است که آن‌ها ممکن است نتوانند از رایانه شما در برابر جدیدترین تهدیدات محافظت کنند. برنامه‌های آنتی‌ویروس پولی معمولاً به دفعات بیشتری به‌روز می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که رایانه شما از جدیدترین حفره‌های امنیتی کشف شده در امان خواهد بود.

پشتیبانی از مشتری

پشتیبانی از مشتری یکی دیگر از تفاوت‌های عمده بین نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس رایگان و پولی است. برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان معمولاً پشتیبانی از مشتری بسیار محدودی دارند یا عملاً هیچ پشتیبانی ارائه نمی‌دهند. این موضوع به این معنی است که اگر مشکلی در اجرای برنامه پیدا کردید، ممکن است نتوانید از ارائه‌دهنده خود کمک بگیرید و باید راه‌حل مشکل خود را در انجمن‌های آنلاین یا با جستجو در اینترنت پیدا کنید. اما در سوی مقابل، برنامه‌های آنتی‌ویروس پولی معمولاً پشتیبانی بهتری به مشتری ارائه می‌دهند. اگر مشکلی دارید، می‌توانید با خدمات مشتری تماس بگیرید و مشکل خود را با تکنیسین‌های این شرکت مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنند.

تبلیغات

برخی از آنتی‌ویروس‌های رایگان برای معرفی ویژگی های خود به کاربران تبلیغات نمایش میدهند که این تبلیغات می‌تواند به صورت پاپ‌آپ یا حتی بنر باشد. طبیعتاً بسیاری از کاربران علاقه‌ای به دیدن این تبلیغات ندارند و حتی ممکن است موجب کندی سیستم شما نیز شود. از سوی دیگر معمولا آنتی‌ویروس پولی تبلیغای نمایش نمی‌دهند و بنابراین می‌توانید بدون سروکله‌زدن با آن‌ها از آنتی‌ویروس خود استفاده کنید.

مورد اطمینان بودن

در نهایت باید به اطمینان‌پذیری به عنوان یکی از تفاوت‌های عمده بین نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس رایگان و پولی اشاره کرد. برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان ممکن است به اندازه نسخه‌های پولی قابل اعتماد نباشند. این بدان معنی است که آن‌ها احتمالاً نمی‌توانند از رایانه شما در برابر همه‌ی تهدیدات آنلاین محافظت کنند. علاوه بر این، برنامه‌های آنتی ویروس رایگان همچنین ممکن است دارای نقاط مثبت کاذب بیشتری نسبت به نسخه‌های پولی باشند.


مزایای استفاده از آنتی‌ویروس رایگان

اگر به دنبال ساده‌ترین و بی‌هزینه‌ترین روش برای محافظت از سیستم خود هستید، آنتی‌ویروس‌های رایگان بهترین گزینه‌ی ممکن برای شما به حساب می‌آیند. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این نوع آنتی‌ویروس‌ها خواهیم پرداخت.

عدم پرداخت هزینه

بزرگ‌ترین مزیت نرم‌افزار آنتی ویروس رایگان، طبیعتاً این است که هیچ‌گونه هزینه‌ای برای شما دربر ندارد. اگر بودجه کمی دارید یا نمی‌خواهید پولی برای امنیت سیستم خود خرج کنید، برنامه‌ی آنتی‌ویروس رایگان یک گزینه‌ی مناسبی است .

کاربری آسان

نرم‌افزار‌ آنتی‌ویروس رایگان معمولاً به اندازه برنامه‌های پولی قابل استفاده است. در واقع، بسیاری از برنامه‌های رایگان مبتنی بر فناوری مشابه با نسخه‌های پولی البته با ارائه‌ی ویژگی‌های کمتر هستند.

معایب استفاده از آنتی‌ویروس‌ رایگان

قبل از نصب یک آنتی‌ویروس رایگان بر روی رایانه خود، لازم است تا از معایب و خطرهای احتمالی استفاده از آن باخبر شوید.

اولین نکته قابل ذکر این است که برخی از آنتی‌ویروس‌های رایگان ممکن است در واقع بدافزار باشند. در حقیقت، بعضی از برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان وجود دارند که رایانه شما را به جای محافظت با ویروس‌هایی که دارند، آلوده می‌کنند. این برنامه‌ها معمولاً توسط سارقان سایبری که می‌خواهند اطلاعات شخصی کاربران را بدزدند طراحی می‌شوند. تشخیص این موضوع می‌تواند بسیار دشوار باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم که برنامه‌های آنتی ویروس رایگان را فقط از منابع مطمئن دانلود کنید.

خطر دیگر استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس رایگان این است که به اندازه برنامه‌های پولی از سیستم شما محافظت نمی‌کنند. در حالی که برخی از نسخه‌های رایگان شرکت‌های معتبر ممکن است در شناسایی و حذف ویروس‌ها خوب عمل کنند، اما احتمالاً تمام ویژگی‌هایی را که برای ایمن نگه‌داشتن رایانه‌تان نیاز دارید، به شما ارائه نمی‌دهند. به عنوان مثال، برخی از آنتی‌ویروس‌‌های رایگان شامل محافظت بلادرنگ (real-time protection) نمی‌شوند. این موضوع به این معنی است که نمی‌توانند از سیستم شما در برابر ویروس‌های جدید محافظت کنند.

همچنین، از آنجایی که آنتی‌ویروس‌های رایگان به صورت پیوسته به‌روزرسانی دریافت نمی‌کنند، تعاریف ویروس در رایانه شما به سرعت قدیمی می‌شود و سیستم شما در برابر تهدیدات جدید آسیب‌پذیر خواهد بود. برخی از آنتی‌ویروس‌های رایگان می‌توانند هر کاری را که در رایانه خود انجام می‌دهید بی‌سروصدا ردیابی کنند و این اطلاعات را به شرکت‌های ثالث بفروشند. این عمل «داده کاوی» نامیده می‌شود و به این صورت است که برای برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده کسب درآمد به همراه خواهد داشت.

مزایای آنتی‌ویروس اورجینال

در حالی که برنامه‌های آنتی ویروس رایگان طرفداران خاص خود را دارند، نرم‌افزار آنتی‌ویروس اورجینال دارای مزایای متعددی است که می تواند دلیل مناسبی برای هزینه کردن و افزایش امنیت سیستم باشد .

ردیابی سریع ویروس‌های جدید و ناشناخته

زمانی که ویروس جدیدی کشف می‌شود، توسعه‌دهندگان آنتی‌ویروس‌ اورجینال سریع آن را در دیتابیس خود تعریف میکنند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند. این در حالی است که برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا تعریفی برای یک ویروس جدید ایجاد کنند و در این بین احتمالاً سیستم برخی از کاربران آلوده به ویروس جدید خواهد شد.

به‌روزرسانی‌های خودکار

نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس پولی معمولاً شامل به‌روزرسانی‌های خودکار هستند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که سیستم شما همیشه در برابر آخرین تهدیدات محافظت می‌شود. با برنامه‌های آنتی ویروس رایگان، معمولاً باید به‌روزرسانی‌ها را به‌صورت دستی بررسی و دانلود کنید که ممکن است زمان‌بر باشد و در صورت فراموش کردن آن، سیستم شما را آسیب‌پذیر خواهد کرد.

پشتیبانی ۲۴ ساعته از مشتری

اگر در هنگام استفاده از نرم‌افزار آنتی‌ویروس پولی خود با مشکلی روبرو شدید، معمولاً می‌توانید از تیم پشتیبانی مشتری شرکت ارائه‌دهنده کمک بگیرید. اما در برنامه‌های رایگان اگر مشکلی پیش بیاید، اغلب باید خودتان آن را مشکل را حل کنید.

محافظت در برابر تهدیدات ناشناخته

برخی از برنامه‌های آنتی‌ویروس پولی دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند، حتی قبل از اینکه تعریفی برای آن‌ها ایجاد شود، از سیستم شما در برابر تهدیدات جدید و ناشناخته محافظت کنند. در حقیقت این سپر حفاظتی اضافی خیال شما را راحت خواهد کرد، زیرا مطمئن خواهید بود که تا حد امکان در برابر چشم‌اندازهای دائماً در حال تغییر تهدیدات آنلاین ایمن هستید.

ویژگی‌های پیشرفته آنتی ویروس اورجینال

آنتی‌ویروس‌های پولی شامل ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند کنترل‌های والدین، حفاظت از شبکه و محافظت از سرقت هویت هستند. این ویژگی‌های اضافی می‌توانند کنترل بیشتری بر امنیت سیستم شما داشته باشند و به حفظ امنیت رایانه و داده‌های شخصی شما کمک کنند.

ویژگی‌های پیشرفته

آنتی‌ویروس‌های پولی شامل ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند کنترل‌های والدین، حفاظت از شبکه و محافظت از سرقت هویت هستند. این ویژگی‌های اضافی می‌توانند کنترل بیشتری بر امنیت سیستم شما داشته باشند و به حفظ امنیت رایانه و داده‌های شخصی شما کمک کنند.

آنتی‌ویروس رایگان یا آنتی‌ویروس پولی؟

بهره‌گیری از نرم‌افزار آنتی‌ویروس برای ایمن نگه داشتن رایانه‌ها از بدافزارها، ویروس‌ها و سایر تهدیدات آنلاین ضروری است. اکنون که مزایا و معایب آنتی‌ویروس‌های رایگان و پولی را می‌دانید، احتمالاً از خود می‌پرسید که کدام یک را باید انتخاب کنید. پاسخ به این سوال با در نظر گرفتن هدف و بودجه‌ی شما امکان‌پذیر می‌شود.

اگر به دنبال حفاظت حداقلی از سیستم خود هستید و فایل‌های مهمی در سیستم خود ندارید، می‌توانید از آنتی‌ویروس‌های رایگان استفاده کنید. همانطور که اشاره شد، این دسته از آنتی‌ویروس‌ها فقط سیستم شما را از ویروس محافظت می‌کند و حمایت کاملی را که انتظار دارید، ارائه نمی‌دهند. به‌طور معمولی یک آنتی‌ویروس رایگان برای ایجاد حداقل حفاظت از سیستم و اسکن کردن آن در مقابل بدافزارها کارایی دارد.

اما اگر به دنبال محافظت همه‌جانبه از سیستم خود در برابر ویروس‌ها و جدیدترین تهدیدات سایبری هستید، باید کمی هزینه کرده و آنتی‌ویروس‌های پولی را تهیه کنید. اگر خرید آنتی‌ویروس پولی را برای خود گزینه‌ی بهتری می‌دانید، در ادامه چند آنتی‌ویروس اورجینال را به شما معرفی میکنیم .